czwartek, 11 października 2012

Mój Głogów


Głogów Małopolski

Renesansowy układ urbanistyczny


Zachował się renesansowy układ urbanistyczny miasta z bardzo dużym rynkiem (146 x 130 m). Z czterech naroży rynku wychodzą po dwie wąskie uliczki. W pobliżu rynku zachowała się architektóra małomiasteczkowa - znajduje się tu ponad 150 parterowych domów (XIX/XX w.). Malowniczo wyglądają niskie, przysadziste kamieniczki ulokowane wzdłuż ulic wiodących w stronę Bud Głogowskich (na zachód) oraz w kierunku Wysokiej Głogowskiej (na wschód). Można też dostrzec współczesne obiekty, dobrze wkomponowane w zabytkowy krajobraz - warto zobaczyć tę subtelną mieszankę.

Dawny pałac Lubomirskich


Przy ul. Fabrycznej znajdują się zabudowania ZTWW Technitex - główny budynek fabryczny to dawny pałac Lubomirskich, kiedyś zwany zamkiem. Był on wielokrotnie przebudowywany i w niczym nie przypomina dawnej luksusowej rezydencji.

Wzniesiony został w latach 1726-1727 przez J.K. Lubomirskiego. Na planie katastralnym z 1849 r. pałac ma kształt czworoboku z dziedzińcem pośrodku. Południowe skrzydło miało charakter reprezentacyjny, a pozostałe części pełniły funkcję oficyn. Na dziedzińcu znajdował się kwadratowy basen, natomiast od południa rozciągał się park krajobrazowy, przekształcony z XVIII-wiecznego ogrodu pałacowego. 

Dziś trudno odnaleźć ślady dawnego rezydencjonalnego założenia. Całość ma charakter przemysłowy. Po wschodniej i północnej stronie dawnego skrzydła rezydencjonalnego ustawiono baraki. Od południa rozciąga się park miejski "Grabina" - fragment dawnego założenia parkowego.

Cmentarz "Na Piasku"


Cmentarz znajduje się w zachodniej części miasta, przy ul. 3 Maja. Usytuowany jest na piaszczystej wydmie, stąd jego nazwa. Prowadzi do niego potężna brama z 1905 r.

Główna aleja cmentarna wiedzie do kaplicy pw. Matki Boskiej Śnieżnejwybudowanej na wzniesieniu, w centralnej części nekropolii. Kaplica powstała w 1831 r. jako kościółek. Jest to budowla prostokątna, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium skierowanym ku zachodowi. Murowana i otynkowana, wygląda dość skromnie. Na zewnętrznej, frontowej ścianie znajdują się tablice epitafijne. Najokazalsza tablica, ozdobiona kartuszem herbowym otoczonym labrami i zwieńczonym mitrą książęcą z herbami Gryf i Średniawa, to tablica erekcyjna kościoła księży misjonarzy pochodząca z 1766 r., a przeniesiona na ścianę kaplicy ok. 1925 r., kiedy rozebrano ruiny kościoła i klasztoru. We wnętrzu kaplicy cmentarnej warto zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII w., również pochodzący z rozebranego kościoła.

Na północno-zachodnim krańcu cmentarza znajduje się niewielka kaplica wzniesiona około 1766 r. i przebudowana u schyłku XIX w. To ciekawe miejsce. W swym wnętrzu kryje studnię otoczoną ceglaną cembrowiną. Legenda mówi, że woda dopływała do niej z cudownego źródełka i miała moc uzdrawiającą. Wewnątrz ustawiono rzeźby pochodzące ze starego kościoła parafialnego. 

Głogowski cmentarz kryje szczątki kilku pokoleń mieszkańców miasta. Spoczywa tu m.in. Franciszek Kotula - znany rzeszowski etnograf pochodzący z Głogowa. Uwagę zwraca też pomnik ku czci poległych w obronie Ojczyzny (1990).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz